Баннер

Програма ім. Фулбрайта

 

З 1992 року майже 700 українських вчених, студентів і молодих фахівців побували у США, де навчались або проводили наукові дослідження в якості учасників Програми імені Фулбрайта. У той же час понад 400 вчених та студентів зі США відвідали Україну для навчання, проведення наукових досліджень, а також проведення консультацій з університетами.

Заснована в 1946 році Програма імені Фулбрайта є найстарішою і найбільш престижною міжнародною програмою обміну вченими та студентами, що фінансується урядом Сполучених Штатів Америки. Сьогодні вона підтримує академічні обміни з більш ніж 155 країнами світу. Але так було не завжди, особливо за часів Союзу Радянських Соціалістичних Республік (СРСР). Спочатку СРСР не брав участі в Програмі імені Фулбрайта або будь-яких інших програмах обміну з США. Тільки у 1958 році президент Дуайт Ейзенхауер і генеральний секретар ЦК КПРС Микита Хрущов підписали угоду про започаткування наукових обмінів між США та СРСР. У 1968 році для адміністрування академічних обмінів з міжнародних досліджень та обмінів була створена організація (IREX).

У 1973-74 навчальному році в СРСР нарешті була створена Програма імені Фулбрайта. Протягом наступних двох десятиліть дуже небагатьом американським ученим вдалося відвідати Україну в рамках цих програм, і ще менше вчених з України отримали змогу проводити дослідження і навчатися у США за програмами Фулбрайта та IREX.

Після досягнення Україною незалежності в 1991 році, країна стала більш відкритою для міжнародних освітніх обмінних програм. Незалежний офіс IREX [http://irex.ua/ua] був відкритий у Києві в 1992 році і продовжує керувати обміном студентами та науковцями, а також широким колом наукових і громадських програм в Україні. Програма імені Фулбрайта була відкрита в Україні на початку 1992 року. Її метою було і залишається підвищення взаєморозуміння між народами Сполучених Штатів і України через наукові дослідження та обміни. Спочатку Програма імені Фулбрайта була керована Інформаційним агентством Сполучених Штатів (USIA) через Посольство Сполучених Штатів Америки. Окремий від посольства офіс Програми імені Фулбрайта був заснований у Києві в 1998 році.

Як вже зазначалось вище, з 1992 року майже 700 українських студентів, молодих викладачів і поважних вчених здійснили академічні дослідження чи навчання в США, і понад 400 американців були залучені у наукову роботу і навчання в Україні. Випускники Програми імені Фулбрайта з США є активними громадянами і складають значне лобі, яке не дозволяє Конгресу США забути про підтримку освітніх програм. Фінансування Програми імені Фулбрайта щороку призначається Конгресом США в рамках річного бюджету.

У 1999 випускники Програми імені Фулбрайта заснували Українське Фулбрайтівське товариство. Ця організація та її члени відіграють активну роль у житті інтелектуальної та громадянської спільнот України, розвитку й підтримці наукових та освітніх програм у вищих навчальних закладах по всій території України. У рамках Програми малих грантів українські випускники Програми імені Фулбрайта мають можливість отримати фінансову та організаційну підтримку для проведення конференцій, семінарів, круглих столів та інших заходів, які вони організовують, для участі в наукових заходах в Україні і в усьому світі, а також для публікації окремих науково-дослідних статей і монографій. Розширення Програми імені Фулбрайта в Україні є ще одним важливим кроком на шляху інтеграції України в міжнародне співтовариство фулбрайтівців.

 

 
 

Баннер

Автор (коллектив авторов), подавая рукопись в редакцию "Восточно-Европейского журнала передовых технологий",
соглашается со всеми требованиями к оформлению, подаче рукописи статьи и оплате
и несет полную ответственность в случае нарушения этих требований

© PC "TECHNOLOGY CENTER"